Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Finansowanie w walucie obcej – główne problemy

27 marca 2023 | Podatki i księgowość | Jacek Wojtach Maria Bogrycewicz

Podejmując decyzje dotyczące pozyskania lub udzielenia finansowania w walucie obcej, oprócz ryzyka kursowego, warto zastanowić się nad skutkami podatkowymi.

Kluczową różnicą między finansowaniem w rodzimej walucie a zagranicznej są podatkowe różnice kursowe, ale analiza jest też konieczna w przypadku działań takich, jak przewalutowanie lub referencja finansowania złotówkowego do waluty obcej.

Różnice kursowe

Przepisy nakładają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych (i podatkowych) w walucie polskiej. Co za tym idzie, wszystkie transakcje zawierane w innej walucie muszą zostać przeliczone do polskich złotych dla celów ich zaewidencjonowania. Istota różnic kursowych sprowadza się więc do urealnienia danej operacji do faktycznej wartości dla danego podatnika, jego rzeczywistego ekonomicznego przysporzenia lub uszczuplenia. Zasady przeliczania walut mogą różnić się na gruncie rachunkowości oraz przepisów podatkowych. Jednakże podatnicy, których sprawozdania finansowe podlegają badaniu (przez biegłego rewidenta) mogą wybrać metodę ustalania podatkowych różnic kursowych zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Dodatnie różnice kursowe zwiększają przychody podatkowe, a ujemne - koszty uzyskania przychodów.

W odniesieniu do finansowania, zagadnienie podatkowych różnic kursowych wystąpi w przypadku otrzymania oraz spłaty kwot głównych pożyczek i kredytów, a dodatkowo w stosunku do własnych środków walutowych, jeżeli dojdzie do ich rozchodu. Tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12531

Wydanie: 12531

Spis treści
Zamów abonament